Blog

Blog
Papírová fakta pro zvědavce. Chcete vědět víc než ostatní?

Papírová fakta pro zvědavce. Chcete vědět víc než ostatní?

4703

Xerografický, či pauzovací papír používáme každý den. Ať už si píšeme nákupní seznam, nebo črtáme rozsáhle architektonické plány. Jenže papír, tak jak ho známe, je pouze vrcholek ledovce zajímavostí.


Zanořme se pod vodu a prozkoumejme neznámá fakta o papíru:

  • Jenom ve Spojených státech jsou každoročně vysázeny více jak 2 miliardy stromů lesníky, soukromými vlastníky a vládními agenturami. To je přibližně 7 000 000 stromů každý den! Povzbuzující zprávy pro ty, kdo se bojí, že používáním papíru plýtváme, nemyslíte?
  • Slovo „papír“ pochází z termínu papyrus, z rostliny, která rostla před více než 4 000 lety na březích Nilu v Egyptě. Starověcí Egypťané používali lístky papíru, jež rozmělnili a následně na ně psali. Chtěli byste si vyzkoušet psát na papyrus namísto xerografického papíru?
  • Představte si, že kdybyste postavili vedle Sochy svobody nejvyšší sekvoji, byla by vyšší o 19 metrů. Největší strom tohoto typu totiž měří neuvěřitelných 110 metrů.
  • Už v 9. století našeho letopočtu v Číně používali papírové hrací karty, papírové peníze a toaletní papír. Jo, Číňané byli tehdy nejvyspělejší kulturou světa.
  • Nejstarší žijící stromy na světě najdete v USA. V kalifornských horách rostou borovice Bristlecone, které podle výzkumu McGraw-Hill stojí v lese přes 4 600 let.
  • Spojené státy jako země neomezených možností? Papírové peníze s přízviskem „létající“ používali Číňané už v roce 807 našeho letopočtu. V USA se začaly používat až v roce 1 690, téměř o 900 let později.
  • V 18. století byl papír vyráběný ze starých hadrů a oblečení. Kolem roku 1 855 Augustus Stanwood dovezl z Egypta několik mumií, z jejichž obvazů vyráběl papír. Jenže zaměstnanci jeho mlýna se nakazili cholerou, takže jeho „slavná“ metoda musela být ukončena. Dneska by asi výrobci kancelářského papíru s „mumiovou“ surovinou neuspěli.

Překvapila vás některé informace? Máte fakta, o která byste se chtěli podělit s ostatními čtenáři blogu? Sem s nimi!

Blog

Tenké bílé stále překvapuje. Řekli byste, že s papírovými hracími kartami vykládali už Číňané v 9....

Číst více


Existuje snad někdo, kdo se s pauzovacím papírem v životě nesetkal? Nevěřím. Spousta lidí ale...

Číst více
visa