Blog

Blog
Pauzák, jeden z nejmladších členů rodiny papírů

Pauzák, jeden z nejmladších členů rodiny papírů

12176

Pauzovací (transparentní) papíry využíváme nejčastěji při práci, kde je možné aplikovat jeho výjimečných vlastností: při přenášení návrhů na jiný materiál funguje jako nosič, vrstvením pauzovacích papírů vznikají složitější grafické návrhy a nejběžněji se s ním setkáte při realizaci technických výkresů.
Nuda, tohle všichni víme. Mnohem zajímavější jsou však okolnosti jeho vzniku a samotné vlastnosti.


Jiný kraj, jiný pauzovací papír
Rychlý rozvoj transparentních papírů můžeme sledovat od počátku 19. století. Stejně jako u vzniku plotrového papíru nelze říci, koho to prvního napadlo. Jednotlivá města, kraje i země hledaly nové receptury, zkoumaly vlastnosti vláken mnoha materiálů a přídavné složky jako sušidla a „zprůhledňující“ látky.


Protože už tehdy znali náchylnost pauzovacích papírů na vlhkost, křehnutí, ztrátu lesku, průhlednosti i pevnosti, uchovávalo se tajemství výrobních procesů před konkurencí. I proto, že mnoho druhů transparentních papíru byly hojně používány pro vzácné spisy a dokumenty.


Tím pádem se první pauzovací papíry lišily svými recepturami, které je dnes nemožné dohledat. Takže se už nikdy přesně nedozvíme, jaké měly vlastnosti.


O současných vlastnostech ale víme všechno.


Neobyčejně jiný papír
Pauzovací papír je složen ze sítí ceulózy, která jsou průhledná a obklopená vzduchem. Paprsky světla dopadající na jeho povrch se rozptylují na rozhraní vzduchu a vláken, díky čemuž je papír neprůhledný.
V pauzovacích papírech je naopak od obyčejných minimální počet těchto rozhraní, ve kterých dochází k tříštění světla. Proto jsou tyto papíry průhledné.
Pauzovací papíry jsou navíc pokryté množstvím mikropórů, na rozdíl od běžných papírů. To způsobuje jejich vysokou citlivost na vzdušnou vlhkost. Čím víc má pauzovací papír v sobě těchto mikropórů, tím je náchylnější k absorpci a změně struktury.
Až si rozhodne koupit arch nebo roli pauzovacího papíru, dbejte na něj jako o oko v hlavě – je citlivý. Po změně prostředí ho nechte několik hodin uležet a teprve pak s chutí do práce!


Jako další se vám na blogu představí nejpoužívanější, xerografický papír. Jste zvědaví, co se na vás chystá?

Blog

Tenké bílé stále překvapuje. Řekli byste, že s papírovými hracími kartami vykládali už Číňané v 9....

Číst více


Existuje snad někdo, kdo se s pauzovacím papírem v životě nesetkal? Nevěřím. Spousta lidí ale...

Číst více
visa