Blog

Blog
Plotrový papír – velká známá neznámá

Plotrový papír – velká známá neznámá

2368

Internet je plný nesmyslů. Když někdy potřebujete najít zásadní informace a nemůžete se k nim dopracovat, proklínáte Google, který se chová jako začarovaný. Stejně tak se to má s plotrovým papírem. Ano, zjistíte, kde ho mají nejlevněji. Vypátráte, že se prodává v rolích v návinu 50 i 100 metrů. Taky vysondujete, že si můžete koupit šířku 330 cm a třeba i metr. No jo, ale co ten plotrový papír vlastně je? A kde se vzal?


Na Google stačí dobře namířena lampička a trochu toho přemlouvání.


Otec neznámý, místo zrodu jisté


Je zajímavé, že se vznikem plotrového papíru není spojeno jméno žádného vynálezce. Prostě neznáme otce první myšlenky. Musíme se spokojit s tím, že jeho počátek je možné datovat do 70. let, kdy IBM přišlo na to, jak za pomoci inkoustových tiskáren reprodukovat digitální obrázky generované počítači.
A protože Epson, Hewlett-Packard a Canon byly tehdy lídry ve výrobě tiskáren, museli si sami vyrábět papír. Tady je pravděpodobně zárodek plotrového papíru. Historie to je sice poněkud mlhavá, ale lepší než nic.


Kde nestačí klasika, nastupuje plotrovací papír

Plotrový papír je obvykle bílé barvy, vyznačuje se vysokou jakostí. Stejně jako klasické formy lze použít plotrový papír barevný, na řezání, foto papír… Laicky řečeno je to papír o rozměrech větších, než je obyčejný kancelářský papír.
Kdykoliv tedy potřebujete obrázky větší, než je klasický rozměr, můžete se spolehnout na plotrový papír. Používají ho obzvláště lidé, kteří tisknou, skenují nebo kopírují dokumenty CAD, GIS, ale i další velké formáty – inženýři, architekti. Zkuste vecpat návrh celého domu na jednu A4…


Ale jeho dosah je mnohem širší, setkáváte se s ním každý den – stačí se rozhlédnout venku, prozkoumat obchoďák – většina bannerů, plakátů, polepů a dalších reklamních ploch.
Snad jste se s plotrovým papírem seznámili trochu blíž. Příště se na blogu těšte na dostaveníčko s jeho o kolegou – pauzovacím papírem.
Ještě jedna věc. Kdybyste sháněli kvalitní plotrové role standardních velikostí, nebo potřebovali vyrobit atypické rozměry, obraťte se na nás.

Blog

Tenké bílé stále překvapuje. Řekli byste, že s papírovými hracími kartami vykládali už Číňané v 9....

Číst více


Existuje snad někdo, kdo se s pauzovacím papírem v životě nesetkal? Nevěřím. Spousta lidí ale...

Číst více